Tribečské jednohubky #4 – Ohromujúca panoráma Oselného vrchu

13

V ďalšom pokračovaní seriálu o unikátnych tribečských hôrkach zablúdime do severovýchodnej časti pohoria Tribeč, ktorá sa nazýva Rázdiel, k mimoriadne krásnemu Oselnému vrchu. Túto malebnú skalu s jedinečným výhľadom sme na portáli batovany.sk spomenuli v turistických článkoch Noc v lesoch a Veľkouherecký okruh. Teraz sa na ňu pozrieme detailnejšie a vychutnáme si ju ako Tribečskú jednohubku.

K najvyhľadávanejším pochúťkam pohoria Tribeč patria prechod hrebeňa Zoborských vrchov s bájnym Zoborom, ďaleko od civilizácie odstrčený Javorový vrch alebo tajuplný Veľký Tribeč. Rozsiahle horstvo však ponúka aj množstvo chutných jednohubiek, ktoré sú roztrúsené okolo hlavného hrebeňa. Sú to unikátne tribečské hôrky. Vo štvrtom článku zo série Tribečské jednohubky navštívime Oselný vrch.

Prírodné ingrediencie tribečskej jednohubky

Oselný vrch je výrazný bralnatý výbežok severozápadného svahu Hrubého vrchu, najvyššieho bodu okresu Partizánske. Dosahuje nadmorskú výšku 632 m, vďaka ktorej vyčnieva nad okolité husté listnaté alebo zmiešané lesy a dominuje širokému okoliu.

Mohutné bralá Oselného vrchu a severozápadná panoráma s výhľadom na kopce obkolesujúce obec Kolačno (fotografia: Radovan Števula)

Vrcholové partie Oselného vrchu tvoria mohutné kremencové bralá, skaly a skalky. Časť z nich veterná erózia v priebehu tisícročí premenila na suťovisko, ktoré zdobí strmé severovýchodné zrázy hôrky. Medzi masívnymi skalnými blokmi a roztrúsenými kameňmi vyrastajú zo zeme trsy vresu obyčajného. Nezameniteľnú a jedinečnú siluetu hôrky dotvárajú zakrpatení súrodenci briez a dubov.

Obrovskou výhodou Oselného vrchu je panoramatický kruhový výhľad. Na severovýchode sa v celej svojej kráse rozkladá pohorie Vtáčnik s dominantnými vrcholmi Žarnov a Buchlov. Pred Vtáčnikom sa dajú ľahko rozoznať Dobrolínske skaly a lúky na Brezovej. Juhovýchodný výhľad si pre seba ukradol rozložitý Hrubý vrch s červenobielym vysielačom. Juhozápadnú panorámu vykresľujú Javorový vrch a Veľký Tribeč, čiže kopce tvoriace hlavnú hrebeňovú kostru celého pohoria. Kruh sa uzatvára pohľadmi na západ a severozápad, kde sa ukazujú Veľký Vracov, Kopanica a Osečný vrch, teda kopce obkolesujúce obec Kolačno.

Výhľad z Oselného vrchu severovýchodným smerom na Uhlisko, Dobrolínske skaly, Brezovú a mohutné andezitové bralá pohoria Vtáčnik (fotografia: Radovan Števula)

Ako si najlepšie vychutnať túto tribečskú jednohubku?

Ideálnymi východiskovými bodmi turistiky k Oselnému vrchu sú parkovisko za vodnou nádržou Veľké Uherce alebo chatová oblasť Fatinov, ktorá leží ďalej v Drahožickej doline. Zo spomínaných lokalít sa turisti ľahko napoja na zelenú značku smerujúcu na Vojtechov. Táto križovatka turistických i cykloturistických ciest ponúka viacero možností, no k Oselnému vrchu nás dovedie pokračovanie zelenej značky. Od Vojtechova k sedlu pod Oselným sa chodník postupne dvíha, ale sklon terénu by nemal predstavovať výraznejšie problémy ani pre rodiny s deťmi, prípadne pre seniorov. Zo sedla je to potom na Oselný vrch už len pár minút.

Oselný vrch a jeho širšie okolie na mape (mapový podklad: mapy.cz)

Okrem predchádzajúceho popisu najjednoduchšej prístupovej trasy na túto tribečskú hôrku sa skúsenejším turistom naskytá aj náročnejší variant. Oselný vrch je totižto súčasťou Veľkouhereckého turistickému okruhu, ktorý je v teréne i na mapách vyznačený zelenou farbou. Táto trasa však počíta kilometre na desiatky a treba si na ňu vyhradiť 4 až 6 hodín svojho voľného času. Ľutovať však určite nebudete.

Tribečská jednohubka vo svetle reflektorov

Všetky tribečské hôrky sú mimoriadne fotogenické. V závere článku vám preto ponúkame niekoľko záberov na Oselný vrch.

Bralá Oselného vrchu pri pohľade od Dobrolínskych skál (fotografia: Radovan Števula)
Oselný vrch a jeho vrcholové zákutia (fotografia: Radovan Števula)
Malebné zátišie Oselného vrchu s vresmi a nízkymi brezami (fotografia: Radovan Števula)

Zdroje: