Reportáže zvonku: Začiatok jari na hrebeňoch Drieňova

15

Príroda sa pomaly začala prebúdzať zo zimného spánku. Ráno počuť veselý spev vtákov, na stromoch sa objavujú prvé zelené lístky a vyblednuté lúky zdobia typické jarné kvety. Hoci je apríl známy nestabilným a nevyspytateľným počasím, oplatí sa vyraziť von a vychutnať si turistiku pôvabnou krajinou plnou života. Po trojmesačnej zimnej prestávke sa vracia séria článkov Reportáže zvonku s riadkami, ktoré pre vás môžu byť inšpiráciou.

Séria článkov Reportáže zvonku zachytáva turistické dobrodružstvá od výmyslu sveta situované do regiónu Horná Nitra. Táto séria vznikla vďaka dobrým ľuďom, ktorí hrdinsky odložili domáce papuče, nabalili si ťažký turistický batoh a vyrazili spolu s autorom do divočiny. Upozornenie: Niektoré reportáže sa v matnom svetle displeja môžu javiť dramatickejšími, než v skutočnosti boli.

6. apríl 2023

Turistika lesmi Drieňova

Na Zelený štvrtok sme si naplánovali prechod horským celkom Drieňov. Naša turistika začne pri železničnej stanici v Bystričanoch a po hrebeňoch Drieňova sa dostaneme až domov do Partizánskeho. Plánovaná trasa má viac ako 18 km. Čiastočne vedie po oficiálnych turistických značkách, obsahuje však aj neznačené úseky náročnejšie na orientáciu. Spoľahnúť sa budeme musieť výhradne na seba, pretože v lesoch Drieňova málokedy stretnete ďalších turistov. Možno práve pre toto súkromie nás najjužnejší výbežok Strážovských vrchov tak láka. Auto tentokrát necháme doma a do Bystričian sa prepravíme vlakom. Je to veľmi rýchly a lacný spôsob transportu za turistickými dobrodružstvami na Hornej Nitre.

Vlakom do Bystričian

Spoza okien vlaku sledujeme, ako slnko nesmelo zápasí s jemnou oblačnosťou. Nie je úplne zamračené, ide skôr o ten zvláštny závoj, ktorý nedovolí slnku naplno ukázať svoju silu. Asi to takto bude celý deň, no nám to nevadí. Pekné chvíle v prírode sa dajú zažiť aj bez prítomnosti slnečných lúčov. Vlak zastavuje v stanici Bystričany a my vystupujeme. Turistika začína.

Najskôr musíme prejsť starou gaštanovou alejou lemujúcou cestu do Chalmovej až k parku s kaštieľom. Následne odbočíme na asfaltovú cestu, ktorá nás privedie k termálnemu kúpalisku Chalmová. Rozmary aprílového počasia krásne zachytáva tenký potôčik žblnkotajúci popri aleji. Po okrajoch je zamrznutý, no kúsok nad ním už kvitnú farebné kvety.

turistický smerovník pri termálnom kúpalisku, foto: Jozef Števula

Od kúpaliska v Chalmovej začíname prudko stúpať k rozhľadni na Malom Lubíne. Orientujeme sa podľa zelených značiek lesníckeho náučného chodníka Chalmová – Malý Lubín. Je to najprudšia pasáž celej dnešnej turistiky. Najmä naše lýtka dostávajú v strmých úsekoch zabrať. Výstup nám spríjemňujú rytmické zvuky pracovitých ďatľov, ktoré túto lokalitu obľubujú. Na lúke, kúsok pod kaplnkou sv. Huberta, v diaľke zazrieme prvé dve muflónice.

lúky nad Chalmovou, foto: Jozef Števula
výstup k rozhľadni na Malom Lubíne, foto: Jozef Števula

Z Malého Lubína na Drieňový vrch

Prichádzame na odlesnený priestor pod rozhľadňou na Malom Lubíne. Nechtiac sme vyrušili zajaca, ktorý tu asi takto skoro ráno žiadnych turistov nečakal. Krajina okolo nás dýcha jarou. Medzi kameňmi sa zelená tráva a objavujú sa aj prvé jarné kvietky. Chvíľku si oddýchneme, občerstvíme sa a rýchlo pokračujeme ďalej. Zelená značka náučného chodníka končí pri rozhľadni, preto teraz putujeme po modrej.

prvosienka jarná na Malom Lubíne, foto: Jozef Števula
Malý Lubín dýcha jarou, foto: Jozef Števula

Nad Malým Lubínom sa nachádzajú ďalšie veľké lúky s roztrúsenými skalkami a neveľkými kríkmi. Obďaleč zazrieme medzi stromami mnohopočetné stáda muflónov, ktoré sa však šikovne vyhýbajú objektívu nášho fotoaparátu. Modrá značka nás privádza do sedla pod Drieňovým vrchom, kde ju musíme opustiť, lebo sa stáča juhozápadným smerom naspäť do Chalmovej a my chceme pokračovať po hrebeni na Drieňový vrch, najvyšší bod celého horstva. Na stromoch hľadáme žlté pásiky. Ide o lokálne turistické značenie, ktoré síce nie je úplne najspoľahlivejšie, no po chvíli sa vďaka nemu dostávame na Drieňový vrch.

najvyšší bod našej turistickej trasy, foto: Jozef Števula

Hore sa príliš nezdržujeme, len sa ľahko občerstvíme a širokými zvážnicami zostupujeme k lokalite Slatina s výklenkovou kaplnkou Panny Márie. Z tohto pokojného miesta sa otvára rozsiahly priestor lúky Kľuky, ktorá je križovatkou viacerých lesných ciest. Žlté značenie pokračuje na západ k chate Varty. My sa však púšťame južným smerom a po neznačenom horskom chodníku obchádzame Šúšov dol. Čaká nás prechod dlhým hrebeňom zakončený výstupom na Veľký vrch.

rozľahlá lúka v lokalite Kľuky, foto: Jozef Števula
prechod hrebeňom Terešného vrchu, foto: Jozef Števula

Krásny hrebeň s mnohými čistinkami a lúkami

Táto časť našej turistiky je veľmi príjemná. Napredujeme plynulo, nezdržiavajú nás žiadne strmé výstupy ani prudké klesania. Les na hrebeni podchvíľou ustúpi nejakej menšej lúčke alebo čistinke. Z času na čas nás z pokojného putovania vytrhne zašušťanie alebo dupot kopýtok vysokej zveri. Hrebeň kulminuje Terešným vrchom, z ktorého sa otvára výhľad na Veľký vrch, posledný výrazný kopec našej turistiky. Pri zostupe na lúku pod Terešným vrchom sledujeme ďalšie veľké stádo muflónov. Tentokrát nám pekne zapózujú.

muflóny pod Terešným vrchom, foto: Jozef Števula

Prechod medzi Terešným a Veľkým vrchom je krásny. Na hlavnú líniu hrebeňa sa však v tejto oblasti napája veľké množstvo úzkych chodníčkov a lesných zvážnic, preto musíme byť obozretní. Po krátkej chvíľke sa nám podarí nájsť správnu cestičku a už nám nič nebráni vo výstupe na Veľký vrch. Až v týchto miestach stretávame prvých ľudí.

cestičky medzi Terešným a Veľkým vrchom, foto: Jozef Števula

Z Malých Krštenian popri rieke Nitre

Na Veľkom vrchu sa usadíme a vychutnávame si oddych v krásnom prostredí. Výhľady sú kvôli zastretej oblohe trošku šedivé, ale to nevadí. Hravo zlikvidujeme posledné zvyšky zásob jedla, vo vrcholovej knihe zanecháme písomný záznam o našej výprave a pomaly sa zdvihneme na zostup do Malých Krštenian. Klesáme popri zarastenej a opustenej časti kameňolomu. Ani sa nenazdáme a sme v civilizácii.

opúšťame prírodnú rezerváciu Veľký vrch, foto: Jozef Števula

Prašné cesty vystriedajú asfaltové komunikácie v Malých Kršteňanoch. Naším cieľom je teraz rieka Nitra. Po jej pravom brehu sa presunieme do Partizánskeho. Pri vodnej ploche Bager sa ešte raz obzrieme ponad plece. Vidíme Veľký vrch a za ním zvlnené krivky hrebeňov Drieňových vrchov. Tento pekný a pokojný kút Hornej Nitry nás dnes potešil sviežim závanom prichádzajúcej jari.

Veľký vrch a hrebene horstva Drieňov od vodnej plochy Bager, foto: Jozef Števula

Séria článkov Reportáže zvonku:

Zo série Drieňov: