Reportáže zvonku: Na bicykli krížom-krážom cez Drieňov

12

O horskom celku Drieňov, najjužnejšom výbežku Strážovských vrchov, ktorý zo severozápadu lemuje Hornonitriansku kotlinu, sme na našich stránkach napísali už desiatky riadkov. Na niektoré krásne miesta sa však človek vždy veľmi rád vráti a Drieňov k takýmto miestam rozhodne patrí. V nasledujúcej reportáži preskúmame tento malebný kúsok hornonitrianskej prírody na bicykloch.

Séria článkov Reportáže zvonku zachytáva turistické dobrodružstvá od výmyslu sveta, ktoré sú situované do regiónu Horná Nitra. Táto séria vznikla vďaka dobrým ľuďom, ktorí hrdinsky odložili domáce papuče, nabalili si ťažký turistický batoh a vyrazili spolu s autorom do divočiny. Upozornenie: Niektoré reportáže sa v matnom svetle displeja môžu javiť dramatickejšími, než v skutočnosti boli.

15. júl 2022

Ideálne prostredie pre horský bicykel

Drieňov je popretkávaný hustou sieťou horských zvážnic, lesných cestičiek a úzkych chodníkov. Striedajú sa tu prudké stúpania a strmé zjazdy. Z tohto hľadiska je pohorie skvelým miestom pre milovníkov horskej cyklistiky. Okrem toho sú listnaté a zmiešané lesy Drieňova ľudoprázdne a len málokedy tu natrafíte na ďalších cyklistov alebo turistov. Ďalšou výhodou Drieňova je teda upokojujúce ticho.

lesné cesty pohoria Drieňov, foto: Jozef Števula

My sme si vybrali trasu, ktorá nás prevedie zaujímavými a krásnymi miestami v západnej polovici horského celku Drieňov. Prevezieme sa po hrebeni medzi Veľkým vrchom a Šúšovým dolom, zastavíme sa pri chate Varty a časť cesty nám spríjemní aj riečka Nitrica, ktorej úseky boli v roku 1986 vyhlásené za prírodnú pamiatku. Vybraná cykloturistika cez Drieňov má 36 kilometrov a cyklisti počas nej zdolajú prevýšenie 500 metrov. Ide o náročnejšiu trasu vhodnú pre horské bicykle.

Bielou cestou okolo Veľkého vrchu

Územie mesta Partizánske opúšťame cestou vedúcou k nemocnici a okolo štrkoviska Bager sa dostávame do Malých Krštenian. Pri miestnom kostole odbáčame vľavo do cyklistami zbožňovaného strmého stúpania, ktoré spája Malé a Veľké Kršteňany. V najvyššom bode kopca sa na dlhý čas rozlúčime s asfaltovou komunikáciou, riadidlá bicykla nasmerujeme vpravo a ocitáme sa uprostred polí medzi Kršteňanmi. Rozbitou poľnou cestou sa odhodlane a smelo približujeme k Veľkému vrchu. Jeho zalesnené svahy ukrývajú dobrodružstvo, na ktoré sa veľmi tešíme.

uprostred polí pod Veľkým vrchom, foto: Jozef Števula

Pri remíze, ktorá ohraničuje ďalšie pole, sa cesta začína prudko dvíhať a my musíme zvoliť výrazne ľahšie prevody. Stúpanie však nie je dlhé a zakrátko vstupujeme do lesa. Dostávame sa na križovatku. Cestu vpravo poznáme. Vedie na Veľký vrch a patrí k obľúbeným výstupovým trasám zo strany Veľkých Krštenian. Na križovatke sa zbytočne nezdružujeme. Vieme, že musíme pokračovať rovno za nosom po širokej lesnej zvážnici. Táto spojnica sa kľukatí severnými svahmi Veľkého vrchu a má názov Biela cesta.

značenie Bielej cesty, foto: Jozef Števula

Nádherný hrebeň Terešného vrchu

Prejazd Bielou cestou je pre horské bicykle skutočnou lahôdkou. Svieže klesania sa v rýchlom slede striedajú s krátkymi, no veľmi prudkými stúpaniami. Divoká horská dráha nás privádza na hrebeň, ktorý sa ťahá od Veľkého vrchu až po kopec s veselým názvom Šúšov dol. Uprostred hrebeňa sa vypína Terešný vrch. A práve ten je našim ďalším cieľom.

Cestička k Terešnému vrchu neustále stúpa, ale inak pôsobí veľmi príjemne. Charakter lesa sa zmenil. Na hrebeni rastú nižšie stromy a objavujú sa tu aj menšie trávnaté čistinky. Z ničoho nič sa kúsok pred nami objaví srnka. Všimneme si ju na poslednú chvíľu. Radi by sme ju v tichosti sledovali a nechali pásť sa, lenže ona zjavne o našu pozornosť nestojí a vyberá sa do hustejšej časti lesa. Po tomto milom stretnutí pokračujeme s úsmevom ďalej a za krátku chvíľu si už vychutnávame zaslúžený oddych na lúke pod Terešným vrchom.

na lúke pod Terešným vrchom, foto: Jozef Števula

Po načerpaní nových síl pokračujeme v prejazde hrebeňa medzi Veľkým vrchom a Šúšovým dolom, ktorý by nás mal priviesť na rozsiahlu lúku v lokalite Kľuky. Cesta po hrebeni má takmer nepretržite mierne stúpavý charakter. Preto nám padne vhod ďalšia krátka zastávka pri idylickom trampskom posedení na Cinínovej lúke. Okolo upraveného ohniska sú tu prakticky rozložené stoly, lavičky a hojdačka. Toto miesto má úžasnú atmosféru.

trampská idylka na Cinínovej lúke, foto: Jozef Števula
prejazd nádherného hrebeňa medzi Veľkým vrchom a Šúšovým dolom, foto: Jozef Števula

Zjazd k chate Varty

Najvyšším partiám Šúšovho dolu sa následne vyhneme prejazdom po lesnej ceste, ktorá horu obkrúži z východnej strany, a onedlho sa pred nami otvára veľká lúka s roztrúsenými krovinami. Nachádzame sa len kúsok od Drieňového vrchu, najvyššieho bodu celého horstva. Z lúky je spomínaný kopec dobre vidieť. Lokalita, ktorou teraz prechádzame, nesie názov Kľuky a presahuje nadmorskú výšku 500 metrov. Z tohto miesta pokračujeme po žltej turistickej značke k chate Varty.

pekné prírodné prostredie v lokalite Kľuky, foto: Jozef Števula
križovatka ciest na lúke Kľuky, foto: Jozef Števula

Zjazd k chate sa vinie aj po štrkových cestách s popadanými konármi a vyčnievajúcimi koreňmi stromov. Miestami je veľmi prudký. Na dvoch kolesách musíme byť pozorní a opatrní. Klesanie preruší krátky strmý výstup k vrchu Stráže. Po prekonaní tohto výbežku sa prudko spúšťame k poľovníckej chate patriacej Loveckému spolku Ľubín, ktorý sídli v Zemianskych Kostoľanoch. Pri chate stojí smerovník upozorňujúci na dôležitú križovatku turistických ciest. My sa púšťame po modrej značke severozápadným smerom k smetisku v Dolných Vesteniciach.

turistický smerovník pri chate Varty, foto: Jozef Števula

Popri riečke Nitrica do Hradišťa

Na smetisku zanechávame turistickú značku, po veľmi dlhom čase meníme prírodný podklad za asfaltovú cestu a pokračujeme peknou dolinkou do Vesteníc. Pri priemyselnom areáli naskočíme na modrým céčkom označený Bojnický cyklookruh a po prúde rieky Nitrica sa vyberáme do Hradišťa. Zvyšky pôvodného toku Nitrice tu vytvárajú čarokrásne zákutia. Časť riečky medzi obcami Hradište a Dolné Vestenice s rozlohou 2,96 hektára bola v roku 1986 vyhlásená za prírodnú pamiatku. Na území pamiatky platí 5. stupeň ochrany prírody.

malebné zákutia Nitrice, foto: Jozef Števula

Ukončenie okruhu prejazdom cez Veľké Kršteňany

Na prechod z Hradišťa do Skačian si volíme poľnú cestu vedúcu popri zavlažovacom kanáli a v Skačanoch sa opäť napojíme na modrý cyklookruh. Značka sa ťahá naprieč celou dedinou okolo farského kostola Všetkých svätých až ku kaplnke sv. Anny, ktorá stojí na návrší za obcou pri ceste smerom do Veľkých Krštenian. Od kaplnky sa nám naskytajú pekné výhľady na mesto Partizánske a pohorie Tribeč.

výhľad na mesto Partizánske od poľnej kaplnky sv. Anny v Skačanoch, foto: Jozef Števula

Naše cyklistické dobrodružstvo v pohorí Drieňov sa pomaly chýli ku koncu. Prekonávame kopec oddeľujúci Veľké Kršteňany a Šimonovany, starobylú mestskú časť Partizánskeho. Pri pohľadoch cez plece sa nám krásne ukazuje celé horstvo. Jasne rozoznávame Veľký vrch, hrebeň Terešného vrchu, Šúšov dol a Stráže. Nádherné miesta, ktoré je možné pohodlne prejsť aj na horskom bicykli. Bicyklovanie cez Drieňov sme si vychutnali. Od Malých Krštenian až po smetisko v Dolných Vesteniciach sme okrem zvierat nestretli absolútne nikoho.

zvlnené hrebene Drieňova nad Veľkými Kršteňanmi, foto: Jozef Števula

Séria článkov Reportáže zvonku:

Zo série Drieňov: