Naše kaštiele – Aj dnes víta hostí. Kašteľ v Čereňanoch kombinuje bohatú históriu s kvalitnou gastronómiou

14

Viete, že len pár kilometrov od Baťovian nájdete grécku bohyňu, sídlo niekdajších hradných pánov i gastronómiu na špičkovej úrovni? To všetko na jednom mieste, lepšie povedané v jednom kaštieli. Ak chcete vedieť, kam sa vybrať v prípade, že vo vás drieme gurmán i milovník histórie v jednom, čítajte ďalej.

Obec Čereňany sa nachádza na hlavnej ceste z Partizánskeho smerom do Prievidze. Územie dediny bolo obývané už v 4.-5. storočí pred naším letopočtom, no písomne sa prvýkrát spomína až v roku 1329. V tomto čase obec patrila k Bojnickému panstvu, no nemalo to tak ostať na dlho. V roku 1330 bol postavený hrad Sivý kameň nad obcou Podhradie a správa panstva, ktoré patrilo dovtedy Prievidzskému hradu, prešla pod to na Sivom kameni. Čereňany sa stali jeho súčasťou a koncom 14. storočia už k nemu patrili aj „na papieri“. Pomerne turbulentné presuny na jednu dedinku, no ani zďaleka im nebol koniec. V 15. storočí už obec patrila paulínskemu opátstvu v Horných Lefantovciach, po nich sa naprieč históriou v prípade Čerenian vystriedalo ešte niekoľko majiteľov.

Foto: Katarína Janíčková

Na mieste, kde možno kaštieľ obdivovať dnes, stál v roku 1329 jednoduchší objekt, slúžiaci najmä ako útočisko pred nájazdmi nepriateľov. Stavba v štýle tzv. juhoslovenských kastelov bola postavená okolo roku 1640, jej majiteľmi boli v tomto čase Majténiovci. Tí sídlili dlhé roky na hrade Sivý Kameň nachádzajúcom sa od Čerenian len 12 kilometrov. Hrad však bol v prvej tretine 17. storočia dobytý vzbúreneckými vojskami a v nasledujúcich rokoch „rabovaný“ obyvateľmi okolitých obcí, ktorí ho postupne rozobrali. Majténiovci sa teda museli presťahovať a jedným z nových rodinných sídiel sa stali práve Čereňany.

Foto: Katarína Janíčková

V časoch Majténiovcov mala budova kaštieľa renesančnú podobu, bol však opevnený a obklopovala ho aj vodná priekopa. Pôdorys pôvodného objektu bol obdĺžnikový a mal dve podlažia. Na rohoch stavby sa nachádzali štyri valcovité veže. Túto najstaršiu podobu kaštieľa v ňom možno vidieť aj dnes – v miestnostiach s valenými lunetovými (polkruhovými) klenbami.

Na konci 18. storočia bol kaštieľ zbarokizovaný, vlastnili ho vtedy Huňadyovci. Neskôr bol vo vlastníctve niekoľkých menej známych rodov a pred prvou svetovou vojnou ho vlastnil Edmund Vépy Wongronitsch. Práve tomuto pánovi, o ktorom mlčí aj Google, vďačíme za to, v akej podobe vidíme kaštieľ v Čereňanoch dnes. Začiatkom 20. storočia dal budovu opäť prestavať, tentoraz v klasicistickom štýle. Pribudli prvky ako lizény (pôv. románsky ozdobný prvok) či stredný rizalit (priečelie) na zadnej strane kaštieľa. Táto prestavba je tiež zrejme tou, v rámci ktorej zanikli dve nárožné veže.

Foto: Katarína Janíčková

Napriek faktu, že ide o stavbu s pomerne dlhou históriou, svojej zlatej éry sa dočkal práve v súčasnom 21. storočí. „Happy-end“, v porovnaní s kaštieľmi v Dvorci, Janovej Vsi či Uhrovci, sa pre kaštieľ začal v 90. rokoch 20. storočia, kedy sa dostal do rúk istej súkromnej spoločnosti. Tá sa podujala na jeho generálnu opravu, všetky práce samozrejme prebiehali pod dozorom pracovníkov pamiatkového ústavu. Následne bolo možné začať v kaštieli poskytovať ubytovacie a stravovacie služby. Súčasťou objektu sú aj pôvodné stredoveké kamenné klenbové pivnice, ešte zo začiatku 14. storočia. Dnes sa využívajú ako vínne pivnice, ukrývajú sa tu vzácne a drahé vína z celého sveta.

Foto: Katarína Janíčková

Kaštieľ v Čereňanoch na Slovensku, a aj v okolí Partizánskeho, patrí k tým, ktoré mali viac šťastia. Vďaka prevádzke známej a kvalitnej reštaurácii Afrodita dodnes žije a pýši sa svojou krásou. Hoci sa tu nekonajú prehliadky so sprievodcom ako v múzeu, možno tu usporiadať svadbu, oslavu či firemnú akciu. Kaštieľ tak stále plní jednu z úloh, na ktorú bol postavený. Víta vzácnych hostí (v súčasnosti zákazníkov reštaurácie) vo svojich reprezentatívnych priestoroch.

Tento článok vznikol vďaka podpore Nadačného fondu Dell.

Zdroje:

ŠKUBLA, P., 2014. Hrady, zámky a kaštiele Slovenska – história, povesti, legendy, zaujímavosti. Bratislava: PERFEKT, a. s. ISBN: 978-80-8046-640-4

KOLEKTÍV, 1968. Súpis pamiatok na Slovensku II. K – P. Bratislava: Obzor. 584 s.

Kaštieľ Čereňany – www.hrady-zamky.sk

História obce Čereňany – www.cerenany.sk