Fotoreportáž: Mestečko East Tilbury neďaleko Londýna pripomína malé anglické Baťovany

3

Ak si niekedy budete chcieť okoreniť návštevu Londýna baťovským korením, sadnite na vlak a za hodinu ste v East Tilbury – malom mestečku, ktoré založila firma Baťa. Po emigrácii Baťovcov a znárodnení ich majetkov v Československu sa dokonca na čas dostalo do centra diania.

Rozhodnutie o vzniku East Tilbury urobil Tomáš Baťa v roku 1932. Výstavba začala o rok na to, teda v roku 1933, rok po jeho smrti. Za ďalším rozvojom mestečka ďalej stáli obaja pokračovatelia podniku Jan Antonín Baťa a aj Tomáš Baťa junior.

Narozdiel od situácie v Československu, kde boli baťovské továrne znárodnené v druhej polovici 40.-tych rokov, v anglickom East Tilbury pôsobila firma Baťa neprerušene až do roku 2006. Aj preto je zaujímavé pozorovať, ako sa mestečko rozvíjalo v rokoch, kedy bolo pôsobenie firmy v našich končinách uťaté.

Niekoľko ulíc nesie baťovské názvy – Thomas Bata Avenue, Bata Avenue…
Socha Tomáša Baťu pri vstupe do fabrického areálu.

Od roku 1993 je v East Tilbury pamiatková zóna. Tá kopíruje budovy postavené do 60.-tych rokov, kedy mestečko zažilo najväčší rozmach. Keď po vojne založil Tomáš Baťa Junior spoločnosť Baťa Development Limited, jej centrálou sa stal Londýn. East Tilbury, ktoré je od Londýna vzdialené len hodinu vlakom, tak bolo v centre diania.

V tomto čase fabrika v East Tilubry zamestnávala viac ako 3000 ľudí a vyrábala obuv, pančuchy, ponožky, šnúrky, krémy na topánky a zriaďovala aj strojáreň, tlačiareň a farmu. Zlaté časy trvali do roku 1964, kedy sa centrála firmy presunula do Toronta.

Hotel a Spoločenský bol revitalizovaný na byty a štúdiové apartmány. V spodnom podlaží sú predajne.
Budova baťovského kina s kapacitou 396 sedadiel.

Jedným z hesiel, ktorému firma Baťa podriaďovala rozhodnutia v podnikaní, bolo: „Obúvať svet!“. Trh Veľkej Británie bol preto pre firmu prirodzene zaujímavý. Otváral im svet britských kolónií. Svoju dcérsku firmu tu založila už v roku 1924.

Na Britských ostrovoch bola spočiatku obuv predávaná v zazmluvnených predajniach. Zakrátko sa však situácia zmenila a kvôli vysokým clám sa baťovské topánky v Anglicku stali luxusným tovarom. To úplne odporovalo filozofii firmy, preto prišlo k rozhodnutiu založiť v Anglicku továrenské mesto, čím sa obišlo platenie cla. Toto bol bežný prístup firmy, ktorý môžeme vidieť aj v prípade vzniku iných baťovských satelitov, kde založenie fabriky vo výsledku znamená lacnejšiu obuv.

Časť továrne je dnes voľne prístupná, slúži mixu účelov – coworking, kancelárie, skladové priestory. Druhá časť je bežne neprístupná, sídlia v nej výrobné podniky. Na jednej z budov môžeme stále vidieť veľkoplošné logo firmy Baťa, hoci firma tu už v súčastnosti nič nevlastní.

Budova č. 13 dnes slúži verejnosti najmä ako Thames Enterpice Centre, v ktorom si môžete prenajať kanceláriu alebo pracovné miesto v coworkingu
Neprístupná časť továrne, v pozadí budova s logom Baťa.

Najstaršie baťovské domčeky nájdeme neďaleko továrenských budov, na ulici Bata Avenue. Sú to omietané dvojdomy s rovnými strechami a modrozelenými oknami.

Keďže tieto najstaršie domčeky sú vytipované ako tie s najväčšou hodnotou, podliehajú prísnejšej ochrane. Dnes ich teda môžeme nájsť presne v takej podobe, ako boli postavené v 30.-tych rokoch.

Ďalšie domčeky sú síce súčasťou pamiatkovej zóny, ale nepodliehajú tak prísnej ochrane. Môžeme sa teda stretnúť s rôzne obnovenými fasádami, poväčšine v zemitých farbách v prípade omietaných domčekov. Aj v tejto časti však nájdeme pôvodné fasády – neomietané „tehličkové“ a aj omietané.

Najzaujímavejším prvkom v kontexte Baťovian je tzv. arkier, predstavané okno na spodnom podlaží domu. V Anglicku je to pomerne bežný prvok, ktorý nájdeme už na viktoriánskych domoch. V našom prostredí nemá až také využitie. V Baťovanoch ho ale nájdeme na Červenej ulici na type domu, ktorý navrhol architekt F. J. Fackenberg. Ten pred jeho príchodom do Baťovian pôsobil vo firme Baťa ako kontrolór zahraničných stavieb. Hoci sa doposiaľ v žiadnych archívnych dokumentoch nenašla zmienka o tom, že by East Tilbury navštívil, z jeho pozície vo firme to však možné bolo. Minimálne je veľmi pravdepodobné, že výstavbu v Anglicku poznal. A tak sa tento kúsok Anglicka dostal aj k nám do Baťovian.

Riaditeľský dvojdom je väčším typom dvojdomu s garážou a priestrannou loggiou.
Omietnutý riaditeľský dvojdom.
Nie všetky domy mali šťastie na zachovanie pôvodnej fasády.
Omietaný dvojdom s valbovou strechou.
Neomietaná „tehličková“ fasáda
Typ domu zo 60.-tych rokov sa už viditeľne odtrhol od „zlínskej“ architektúry.

Veľmi zaujímavo pôsobí neďaleká výstavba nových domov. Na prvý pohľad si všimnete, že nadväzujú na pôvodnú zástavbu, a tak mestečko rozvíjajú citlivým spôsobom:

Nová štvrť dvojdomov.
Nová štvrť dvojdomov.

Baťovskú históriu spojenú s mestečkom si dnes pripomínajú neveľkou expozíciou umiestnenou v časti knižnice:

Mohlo vás zaájímať:

ZDROJE:

  • „East Tilbury Conservation Area“ in http://www.thurrock.gov.uk/planning/environment/pdf/con_appraisal_etilbury.pdf
  • JEMELKA M, ŠEVEČEK O, 2016: Továrni města Baťova koncernu, Praha: Academia