Marie Baťová – opora podnikateľského génia

7

Podnikateľský mág a génius Tomáš Baťa bol človekom, ktorý mal silné a stabilné rodinné zázemie. Už od detstva vďaka svojim rodičom a súrodencom a neskôr, v dospelosti, vďaka svojej manželke Marii Baťové. V roku 2023, 22. júna, si pripomíname 130. výročie narodenia tejto významnej ženy.

Marie Menčíková, neskôr Baťová, pochádzala z dobre zabezpečenej rodiny. Jej otec bol správca cisárskej bibliotéky vo Viedni. Dostalo sa jej dobrého jazykového a hudobného vzdelania. Ovládala plynule češtinu, nemčinu a francúzštinu, neskôr sa naučila aj po anglicky. Ako dievča zo strednej vrstvy vedela perfektne hrať na klavíri a bola aj výbornou kuchárkou, ktorej recepty oceňujú mnohí aj dnes.

Zdroj: FB Nadace Tomaše Bati

Tomáša Baťu spoznala ako devätnásťročná na viedenskom plese Slovanskej besedy. On mal vtedy 35 rokov a zamiloval sa do nej na prvý pohľad. Celkom zaujímavou udalosťou pred svadbou bolo uzavretie predmanželskej zmluvy, kde sa v jednej z klauzúl písalo aj o tom, že Marie musí dať Tomášovi potomka. V opačnom prípade je zmluva vypovedaná. Baťa totiž túžil po veľkej rodine. Svadba sa konala vo Viedni v júli 1912 a Zlín privítal novomanželov slávnostnými zdravicami. Ich svadobná cesta bola známa ako najdlhšia neobchodná cesta, ktorú kedy Tomáš Baťa podnikol.

Marie vstupovala do manželského zväzku s tým, že si neberie Tomáša Baťu, ale Tomáša Baťu – podnikateľa aj s celými jeho podnikateľskými záväzkami, továrňami a ľuďmi, za ktorých bol zodpovedný. Neľahká štartovacia čiara pre devätnásťročné dievča.

Zdroj: FB Nadace Tomaše Bati

Hoci Marie nemala v podniku svoju oficiálnu úlohu, zaujímala sa o všetko podnikové dianie, o sociálne programy zamestnancov a aj o spoločenské dianie v rámci podniku. Rýchlo naplnila tézu: „Za silným mužom hľadaj silnú ženu.“

V roku 1914 priviedla na svet jediného syna – Tomáša. Marie bola výbornou matkou, spolu s Tomášom viedli malého Tomíka k samostatnosti a hoci mu mohli dať všetko, jeho výchova bola striktná, ale plná láskavosti od oboch rodičov. Hoci Marie mohla využívať pomoc personálu, ktorý zamestnávali, v kuchyni sa rada zvŕtala ako pravá gazdiná. Bola vynikajúcou pekárkou a aj cukrárkou. Svedčí o tom aj kniha 99 sladkých bodiek Marie Baťovej, ktorú vydala Nadácia Tomáša Baťu. Podľa autentických receptov si aj dnes môžete vyskúšať typické jedlá, ktoré sa u Baťovcov podávali.

Zdroj: FB Nadace Tomaše Bati

Marie bola Tomášovi výbornou spoločníčkou. Absolvovala s ním cestu do Indie, ale aj Ameriky. Jej jazykové schopnosti boli na takej úrovni, že angličtinu učila aj svojho manžela. Práve ona sa zaslúžila aj o to, aby upevnila postavenie žien v rámci firemnej filozofie.

Zdroj: FB Nadace Tomaše Bati

Po manželovej smrti sa jej rodinné šťastie rozsypávalo. Mohol za to aj nástup vojny. Nemecká okupácia spôsobila to, že sa Marie Baťová musela vrátiť z kanadského exilu, aby jej nebol zabavený celý majetok. Statočne, spolu s ďalšími akcionármi, držala manželovu spoločnosť aj počas vojny. Po jej skončení a komunistickom hone na „buržoáznych továrnikov“ odišla do Veľkej Británie. Do Československa sa už nikdy nevrátila. Zdržiavala sa v New Yorku, prípadne na Bermudách. V roku 1954 ako 60-ročná zomrela. Až v roku 1993 dal jej syn previezť jej  pozostatky do Zlína, kde opäť našla pokoj pri svojom manželovi na Lesnom cintoríne v rodinnej hrobke.

Zdroje:

  • www.zlin.estranky.cz
  • kniha Marie Baťová: První dáma Zlína (pdf)
  • https://www.forbes.sk/ruky-bozkavam-pani-tovarnikova-pribeh-marie-batovej-obuvnickeho-imperia-a-cajoveho-peciva/
  • https://www.nadacetomasebati.cz/

Mohlo by vás zaujímať: