Zdá sa, že je len väčším bratom Žarnova. Pravda je však taká, že Buchlov ponúka viac, ako by človek čakal. Ak sa naň vyberiete, odmení vás pokojom, divokou krásou, skalnými útvarmi a krásnymi výhľadmi.
Bočný hrebeň Vtáčnika, v ktorom sa nachádzajú traja súrodenci Žarnov, Sladná skala a Buchlov, patrí k najkrajším hrebeňom tohto blízkeho pohoria. Z hlbín Zeme sa tu pred viac ako 14 miliónmi rokmi vyvalili sopečné prúdy a sformovali krajinu. Zanechali tu po sebe andezitové bralá, ktoré vplyvom času a poveternostných podmienok vytvorili skalné mestá, krásne skalné útvary a dodnes ponúkajú nečakané krajinné benefity pri ich návšteve.
Smerom od Partizánskeho je najviditeľnejší z trojice kopcov Žarnov, ktorý už u nás priestor dostal. Zaujímavá je však aj Sladná skala a snáď ešte viac pozornosti si zaslúži Buchlov, podľa ktorého je aj pomenovaná prírodná rezervácia, ktorá sa tu rozprestiera. Samotný vrchol Buchlova tvorí kamenná platňa, ktorá poskytuje panoramatické výhľady na celé Ponitrie a všetky okolité pohoria.
Krásnymi miestami, ktoré nás vyvedú aj na vrchol Buchlova, nás vie povodiť náučný chodník Buchlov, ktorý má na trase 5,3 km 8 zastávok. Najvyšším bodom náučného chodníka je Buchlov so svojou nadmorskou výškou 1040 m n. m.. Náučný chodník nám postupne predstaví lesné porasty, samotnú prírodnú rezerváciu Buchlov, geológiu a geomorfológiu prostredia, rastlinstvo, chránený prírodný výtvor Jaseň pod Buchlovom, živočíštvo a samotnú chránenú krajinnú oblasť Ponitrie. Náučný chodník sa začína v Bystričianskej doline, kde na mieste s názvom Sekaniny môžeme nechať na parkovisku auto a asfaltovou cestou šliapať až k hríbiku, ktorý nás odkloní cez drevený mostík z modrej značky na zelenú. Tá nás za 50 minút privedie na Zadnú lúku. Práve na tomto mieste sa stretajú mnohé cesty, ktoré vedú na skalnaté andezitové bralo Buchlova.
Zaujímavé a plné prekvapení sú všetky cesty vedúce na Buchlov. Jedna z tých náročnejších nás prevedie všetkými tromi vrchmi bočného hrebeňa Vtáčnika. Vedie cez sedlo Žarnova, Sladnú skalu až na Buchlov. Je príznačná stúpaním na Žarnov, klesaním k Sladnej skale, kde stratíme mnoho vystúpaných výškových metrov a musíme ich nabrať cestou na Buchlov. Táto cesta môže byť trochu unavujúca, ale vedie priamo hrebeňom a je plná skalných zákutí, ktoré vedia našu pozornosť presmerovať z neustáleho stúpania a klesania.
Ďalšia z pekných trás vedúca na buchlovskú andezitovú platňu vedie od mládežníckeho tábor v Hornej Vsi, kde je umiestnený aj hríbik s informáciou, že touto cestou po zelenej značke sa dostaneme na už spomínanú Zadnú lúku a odtiaľ je to už len kúsok na Buchlov. Táto cesta nám bude trvať okolo dvoch hodín a budeme križovať viaceré zvážnice, ale aj širokú cestu, ktorou sa dá na Zadnú lúku dostať na bicykli. V prípade potreby občerstvenia, respektíve doplnenia tekutín, je práve na tejto spojnici vodný zdroj, na ktorý nás upozorňuje aj tabuľka umiestená na turistickom hríbiku. Na ňom je napísaný aj čas, ktorý potrebujeme na zdolanie Buchlova zo Zadnej lúky. Vraví o 45 minútach, ale nemusíte sa plašiť, v pohode sa táto cesta dá zvládnuť do 15 minút, keď objavíte v skalnej štrbine pár rebríkov, ktorými si o dosť skrátite cestu a nemusíte bralo obchádzať.
Samotný jeho vrchol tvorí andezitová platňa, ktorá poskytuje nádherné výhľady nielen na Ponitrie, ale aj na okolité pohoria. Na skale je upevnený aj malý dvojkríž, ktorý nechýba na fotografii žiadneho turistu, ktorý zavíta na tohto bralnatého krásavca. Buchlov je veľmi pekný v každom ročnom období a je úplne jasné, prečo je územie, na ktorom sa nachádza chránené. Napriek tomu, že je najzastrčenejší, ponúka veľa benefitov a určite sa oplatí navštíviť ho. Je isté, že tu nestretnete davy turistov, ale s určitosťou vás táto turistika nesklame.