Okolie Partizánskeho ponúka množstvo nádherných, čarovných a tichých zákutí vhodných na krátku prechádzku, počas ktorej zabudnete na každodenné trápenia. Prinášame vám prvých sedem tipov na pekné prechádzky prírodou v okrese Partizánske.
Kamenná brána
V tribečských lesoch medzi obcami Brodzany a Kolačno sa nachádza jedinečný sklaný útvar nazývaný Kamenná brána. Z oboch obcí sa k nemu dostanete za približne rovnaký čas. Na prechádzku si však pre istotu vezmite mapu alebo spoľahlivú aplikáciu, pretože cesta k bráne nie je značená. Hustý les je poprepletaný chodníčkami a zvážnicami. Vďaka mape alebo aplikácii sa po nich dostanete k prekvapivému cieľu. Prechádzka ku Kamennej bráne je ideálnym tipom pre všetkých, ktorí milujú odľahlé lesné zákutia a jesenné šušťanie napadaných listov pod nohami.
Hlboké
Osadu nad Ondrášovou sme už v našich článkoch spomínali, ale také pekné miesto si zaslúži zvýšenú pozornosť. Viete sa sem dostať z Ondrášovej, zo Šípku, z Osečného, z Brodzian, z Ondrej chaty, zo sedla Plešovica alebo z Vrchhory. Na lúke pri kaplnke sa dá oddýchnuť a načerpať sily. Pri peknom počasí je toto miesto čarovné, stačí ho len navštíviť. Ani rodiny s deťmi sa tu nebudú nudiť. Okrem zbierania kvetov, teraz už posledných jesenných, sa tu dá vynaháňať, púšťať šarkana a hlavne učiť deti milovať prírodu.
Kalvária vo Veľkých Uherciach
Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie bola postavená približne v roku 1850. Traduje sa, ale mylne, že ju dala postaviť barónka Kristína Hallenbachová Rudnayová ako vďaku za uzdravenie svojho manžela priamo na mieste, kde našla liečivé byliny, ktoré mu pomohli. Spolu s kalváriou ju dal postaviť Ján Keglevich aj s manželkou. Kaplnka má čarovnú atmosféru. Je súčasťou krížovej cesty vedúcej najprv cez pole s krásnym výhľadom na okolie a následne cez les až ku samotnej kaplnke. V jej blízkosti sú tri kríže z roku 1948 s postavami ukrižovaných. Prechádzka je nenáročná, ideálna aj pre rodiny s deťmi a počas jesene má obzvlášť magickú atmosféru.
Skala v Malých Uherciach
Bočný svah vrchu Šípok taktiež ponúka zaujímavú lokalitu hodnú návštevy. Skala nad Malými Uhercami je od roku 2015, kedy ju miestni dobrovoľníci vyčistili, veľmi príjemným miestom s jedinečným výhľadom na pohorie Vtáčnik, časť Strážovských vrchov, Považský Inovec a pri dobrom počasí aj na Tlstú vo Veľkej Fatre. Najlepší prístup ku skale je priamo z Malých Uheriec a prístupový chodník má dokonca miestne značenie. Momentálne po ceste natrafíte aj na novovybudované stožiare, pri ktorých si treba dávať pozor, ale výhľady zo skaly stoja za to.
Chata Ondrej
Bývala chata Ondrej bola v minulom storočí pre Partizánčanov vyhlásenou rekreačnou lokalitou. Na mieste, kde kedysi stála, nájdeme dnes už iba základy. Okolitá príroda však svojou krásou vynahrádza absenciu občerstvenia, ktoré kedysi poskytovala chata. Na Ondrej chatu sa môžete vybrať priamo z centra Partizánskeho. Dovedie vás k nej žltá turistická značka. Ide o jednoduchú a príjemnú prechádzku, ktorá vám spríjemní skracujúce sa jesenné dni.
Okrúhla Hôrka
Sídlisko Šípok má obrovskú výhodu. Do lesa to majú jeho obyvatelia vždy veľmi blízko. Mnohí Šípčania asi poznajú kameňolom na okraji sídliska, ale horu nad ním majú preskúmanú len máloktorí. Nesie poetický názov Okrúhla hôrka a ponúka peknú prechádzku počas jesene doplnenú o farebné hry listnatého lesa.
Sedlo Plešovica
Starý strom s krížom a obrázkom Svätej rodiny, lavička, turistické smerovníky a kopec napadaného lístia. Takýto pohľad sa vám naskytne, keď sa v týchto dňoch vyberiete do sedla Plešovica medzi Brodzanmi a Klížskym Hradišťom. Ideálnym východiskom pre vašu prechádzku sú práve Brodzany. Z obce vás miernym stúpaním privedie do sedla modrá turistická značka. Hore sa môžete pustiť do premýšľania nad tým, prečo sa práve na tom starom strome nachádza svätý obrázok, prípadne môžete vychutnávať tajuplnú atmosféru zahmlených tribečských lesov.
Prečítajte si tiež: