6 nádherných výhľadov na Hornú Nitru

6

V prvom článku sme vám predstavili niekoľko pekných miest, odkiaľ sa dá pozrieť na mesto Partizánske zhora. Tentokrát náš záber trochu rozšírime a vychutnáme si výhľady na celú Hornú Nitru. Políčka, dedinky, ale aj mestá pôsobia z výšky o čosi krajšie a komplexnejšie zapadajú do krajiny. Poďte sa pozrieť s nami.

Veľký vrch – časť Bralie

Výstupové trasy z Malých i Veľkých Krštenian na Veľký vrch sú pomerne známe a ich charakter sa dá veľmi ľahko vyčítať z kvalitnej mapy alebo aplikácie. Turistickou lahôdkou je prechod skalnou oblasťou Bralie, ktorá tvorí južnú panorámu Veľkého vrchu, a následný výstup ku krížu cez široké lúčne porasty. Po dosiahnutí výšky 456 m n. m. sa všetkým milovníkom prírody otvoria nádherné výhľady na krajinu Hornej Nitry. Scenérii dominuje masív Vtáčnika, v ktorom sa okrem najvyššieho vrchu dajú hravo rozoznať bralá Žarnov a Buchlov. Pod Vtáčnikom sú schúlené roztratené štále a dedinky. Ich červené strechy a kostolné veže dotvárajú výnimočnosť daného okamihu a zaiste vykúzlia spokojný úsmev na tvárach všetkých návštevníkov Veľkého vrchu.

Sivý Kameň

Miesto, ktoré sprítomňuje históriu, ale ponúka aj pekné výhľady až k Partizánskemu. Dedinka Podhradie za Lehotou pod Vtáčnikom pyšne ukazuje posledné zvyšky hradu Sivý kameň, ktoré sa zachovali na výraznom kopci, z ktorého je aj krásny pohľad na Hornú Nitru. Jednoduchý prístup k miestu láka mnohých návštevníkov. Auto je možné nechať na blízkom parkovisku a vyšliapať i krátku trasu na hrad a už sa len kochať. Miesto okrem toho ponúka aj pekný štart pre turistiku.

Michalov vrch

Nad zrúcaninami kostolíka, ktorý v minulosti stál v sedle Vrchhora, sa do výšky 541 m n. m. vypína Michalov vrch. Bohatá história tohto miesta siaha až do obdobia praveku. V 11. storočí bol na bralách Michalovho vrchu postavený strážny hrad. Hoci po dávnom hrade dnes nachádzame už len nepatrné stopy, Michalov vrch je aj tak veľkým lákadlom pre turistov. Zo skalných zrázov sa návštevníkom ukazujú Strážovské vrch, Malá Fatra i pohorie Vtáčnik. Na Michalov vrch sa dostanete z Klížskeho Hradišťa alebo od parkoviska na Vrchhore. Obe prístupové trasy sú vymaľované modrou turistickou značkou.

Žarnov

Výrazná skala v bočnom hrebeni pohoria Vtáčnik je priam predurčená na to, aby bola výhľadovým miestom. Všetkých, ktorí sem zavítajú, odmení peknými výhľadmi. Ani inverzie tu nie sú ojedinelé, ale to až v chladnejšom období, kedy sa dole prevaľuje hmla, ale vo vyššej nadmorskej výške je jasno. Je to určite bonus, keď si človek vyšliape niekoľko stovák výškových metrov, je odmenený pekným výhľadom a vie sa na krajinu pozrieť zhora. Práve toto ponúka aj Žarnov. Na miesto sa dá dostať viacerými trasami, najjednoduchšie však z Ľubianky, miestnej časti Oslian.

Jančekova skala

Ďalšia skalná terasa, ktorá stojí za zmienku, sa opäť nachádza v pohorí Vtáčnik. Jančekova skala sa ukrýva v bukových lesoch pohoria a veľmi pekne ju je vidno z nádherných lúk v Podhradí. Skalnaté bralo, podobne ako aj to žarnovské, zdobí dvojkríž, vďaka ktorému vieme lokalitu identifikovať aj z diaľky. Miesto ponúka výhľady na bránu Hornej Nitry a je na to aj uspôsobené, pretože skalná terasa je obohatená o lavičku, na ktorej sa človek môže kochať naozaj peknými výhľadmi. Miesto je výborné aj pre výlet s deťmi, ktoré takto môžu spoznávať krásy nášho okolia a trochu sa prekonať pri stúpaní k výhľadom.

Vtáčnik

Výstup na najvyšší vrchol rovnomenného pohoria patrí medzi náročnejšie a dlhšie turistické akcie. Na Vtáčnik vedie množstvo kvalitne značených chodníkov a na takúto turistiku sa treba poriadne pripraviť. Vynaloženú námahu však určite nebudete ľutovať. Od vrcholového kríža sa návštevníkom otvárajú prekrásne výhľady na dolinu rieky Nitry s roztrúsenými dedinkami i mestami Nováky a Prievidza. V diaľke sa vynárajú Strážovské vrchy, majestátny Kľak alebo pohorie Žiar. Pri dobrej viditeľnosti sa dajú hravo rozoznať aj mohutné hrebene Malej a Veľkej Fatry. Vyhliadky z vrchu Vtáčnik právom patria medzi najkrajšie zážitky, ktoré ponúka Horná Nitra.